© 2019 Texas AFL-CIO created/OPEIU 298

60th Texas AFL-CIO Convention Agenda

 

“Our Movement. Our Time.”

 

 

Thursday, July 25, 2019

 

8:30 A.M.      

NEW ATTENDEES ORIENTATION – Blanco/Llano/Pecos Room

 

10:00 A.M.    

CALL TO ORDER –  Rick Levy, President, Texas AFL-CIO

PRESENTATION OF COLORS & OATH OF ALLEGIANCE – Luther Burbank High  School JROTC

NATIONAL ANTHEM – Bexar County Sheriff’s Office Mariachis

INVOCATION –  Chief-Apostle Rosita Wilson, Bishop/Pastor, Greater Faith Institutional Church

            

WELCOME ADDRESS – Tom Cummins, President, San Antonio AFL-CIO CLC

                                         Hon. Jose Menendez, Texas Senate, District 26                                               

 

APPOINTMENT OF CONVENTION OFFICERS 

PARLIAMENTARIAN: Martha Owen, Deats Durst & Owen, PLLC  

PHOTOGRAPHER – Alan Pogue

SERGEANTS-AT-ARMS – 

                        Alejandro Sills, Texas AFL-CIO

                        Brian Veit, CWA

                        David Brown, CWA Retiree

                        Joe Beuerlein, IUEC 

                        Shannon Faulk, AFGE

                        Kara Sheehan, YALL

                        Dave Pinkham, UFCW

                        Stewart Becker, YALL 

                                                                          

DEDICATION OF 60th TEXAS AFL-CIO CONVENTION

 

REPORT OF PRESIDENT – Rick Levy

 

REPORT OF SECRETARY-TREASURER – Montserrat Garibay

 

CREDENTIALS COMMITTEE REPORT  

RULES COMMITTEE REPORT  

 

11:05 A.M.     

SPEAKER:  Liz Shuler, Secretary-Treasurer, AFL-CIO 

 

11:25 A.M.     

SPEAKER:  Ken Rigmaiden, General President, IUPAT 

 

Kick-Ass Awards

Texas Pension Coalition - Keegan Shepherd

 

NOON            

 

ANNOUNCEMENTS

DEADLINE FOR SUBMITTING RESOLUTIONS

BREAK FOR LUNCH

 

1:15 P.M.        

CALL TO ORDER

COPE PRIZE DRAWING (Must be present to win)

 

1:20 P.M

SPEAKER: Will Attig, Executive Director, Union Veterans Council

 
1:30 P.M.        

SPEAKER – Leonard Aguilar, Legislative Director, Southwest Pipetrades

 

1:50 P.M.       

 SPEAKER:  Sara Nelson, International President, Association of Flight Attendants- CWA

 

2:15 P.M.        

SPEAKER:  Kooper Caraway, President, Sioux Falls AFL-C

 

2:30 P.M.        

PANEL: Broadening our Movement (video)

              Moderator:  Montserrat Garibay, Secretary-Treasurer, Texas AFL-CIO

              Panelists:   Jason Lopez, Chair, Young Active Labor Leaders

                                  Kooper Caraway, President, Sioux Falls AFL-CIO

                                  H.  Drew Galloway, Executive Director, MOVE Texas

                                  Ana Gonzalez, Better Builder & Policy Director, Workers Defense Project

 

3:30 P.M.        

ADJOURNMENT

 

3:45 P.M.        

COMMITTEE MEETINGS:

Constitution and By Laws  - Frio Room (Hill Country Level)

Resolutions - Blanco Room (Hill Country Level)

 

4:00 P.M.        

CAUCUSES

 

7:00 P.M.        

UNION OPEN MIC NIGHT/2nd TEXAS AFL-CIO KARAOKE COMPETITION

 

 

Friday, July 26, 2019

 

9:00 A.M.       

CALL TO ORDER – Rick Levy, President, Texas AFL-CIO

INVOCATION – Most Rev. Kevin Fausz

CREDENTIALS COMMITTEE REPORT 

 

9:10 A.M.       

FEDERAL WORKERS UNDER ATTACK 

SPEAKER: SPEAKER: Mark Dimondstein, President, American Postal Workers Union

                  SPEAKER: Cheryl Eliano, National Vice President-District 10, AFGE

 

9:40 A.M.       

TEXAS AFL-CIO Citizenship Campaign 

 

10:00 A.M.

Fighting for Our Fair Shot Agenda

                                             

10:15 A.M.     

BUILDING LABOR’S POLITICAL MUSCLE FOR 2020:  

Linda Chavez-Thompson, Executive Vice President Emerita, AFL-CIO

 

10:30 A.M.     

COMMUNITY SERVICE AWARDS –  Bonnie Mathias (CWA), Committee Member

PUBLICATIONS AWARDS  

HALL OF FAME ANNOUNCEMENT 

SCHOLARSHIP REPORT – Jeff Darby (AFGE), Chair 

RUTH ELLINGER LEADERSHIP ACADEMY GRADUATING CLASS

 

11:00 A.M.     

NOMINATIONS FOR PRESIDENT AND SECRETARY-TREASURER

 

11:45 A.M.     

DISTRICT AND INTERNATIONAL UNION CAUCUSES

AND VICE PRESIDENT ELECTIONS

BREAK FOR LUNCH

 

1:15 P.M.        

CALL TO ORDER

SPECIAL RECOGNITIONS – Kick Ass Awards

 
1:20 P.M.

Lee Medley, President, USW Local 13-1

                                    

1:30 P.M.        

PANEL:   Organizing to Grow the Texas Labor Movement

                Moderator: Hany Khalil, Executive Director, Gulf Coast ALF

                Panelists:   Franchesca Caraballo - Unite HERE

                                    Salvador Herrera, IUPAT 

                                    Philip Lawhon, IBEW 520

                                    Patrick Watson, OPEIU 277

                                    Zeph Capo, Texas AFT 

                                                                                    

2:30 P.M.        

ADJOURNMENT

 

2:45 P.M.        

WORKSHOPS I:                 

CLC Endorsement Process – Jeff Rotkoff, Campaigns Director, Texas AFL-CIO

                                                  Artie Blanco, Campaigns Coordinator Western Region, AFL-CIO

Digital Mobilization Tools - Ed Sills, Communications Director, Texas AFL-CIO

                                                Mark Maldonado, Digital Strategist, Texas AFL-CIO

Innovative Ideas for apprenticeship and education in the Building Trades  - Leonard Aguilar, Southwest Pipe Trades

                                                                                                                                      Joe Cooper, Plumbers & Pipefitters 286

Texas AFL-CIO Citizenship Campaign – Jesus Perales, Citizenship Coordinator, Texas AFL-CIO

                                                                  - Wanda Longoria, President, Northside AFT

                                                                  - Steve Ruiz, IBEW 20

Opportunities for New Leaders, New Voices  - Moderator: Phyllis Goines, Business Manager, IBEW 220

                                                                                  Noorulanne Jan- YALL

                                                                                  Robert Yezak - Ruth Ellinger

                                                                                  Shannon Faulk - Women’s Committee

                                                                                  D.J. Garza– YALL, Ruth Ellinger

 

3:30 P.M.

BREAK

 
3:45 P.M         

WORKSHOPS I: (Repeat)

 

**Exclusive 3:45 Only **

Democracy at Risk: The State of the 2020 Census - Genesis Sanchez, NALEO Texas Regional Census Campaign Manager

 

 

4:45 P.M.        

JOINT CONSTITUENCY GROUP MEETING – Blanco/Llano (Hill Country Level)

Philip Randolph Institute

Asian Pacific American Labor Alliance 

Coalition of Labor Union Women 

Coalition of Black Trade Unionists

Labor Council for Latin American Advancement 

Pride at Work

Texas Alliance for Retired Americans 

Young Active Labor Leaders     

 

6:30 P.M.        

COCKTAILS  - Rio Grande Foyer

 

7:00 P.M.        

RECEPTION - Rio Grande Ballroom

 

Saturday, July 27, 2019

                                    

9:00 A.M.       

CALL TO ORDER – Rick Levy, President, Texas AFL-CIO

INVOCATION –  Pastor Tom Heger

 

9:05 A.M.       

FINAL CREDENTIALS REPORTS

 

9:10 A.M.       

COMMITTEE REPORTS 

Constitution & By-Laws 

Resolutions  

Joint Constituency Groups  

 

9:30 A.M

SPEAKER: Javier Zuñiga Garcia, Los Mineros

 

9:40 A.M.       

HEALTHCARE FOR ALL

SPEAKER: Marissa Lee, National Nurses Union

 

 

10:00 A.M.     

WORKSHOPS:

NAFTA II – Any Better Than The Original? - Bob Cash, Executive Director, Texas Fair Trade Coalition 

Common Sense Economics – Amanda Cavazos Weems, Organizer, Texas AFL-CIO

                                                    Artie Blanco, Campaigns Coordinator  Western Region, AFL-CIO        

Retirement Security – Keegan Shepherd, Policy Coordinator, Texas Pension Coalition

Automation, Robotics, AI and the Future of Work – Moderator: Rene Lara, Texas AFL-CIO

                                                                                        - Mina Hanna, Senior Applications Consultant, Synopsys Inc.

                                                                                        - Marc Canellas, Institute of Electrical and Electronic Engineers

Healthcare/Medicare for All – Kris Raab, Debs Jones Douglas Institute

 

 
11:00 A.M.

Break

 

11:15 A.M.     

WORKSHOPS II: (Repeat)

 

            

12:15 P.M.      

COPE PRIZE DRAWINGS (Must be present to win)

ANNOUNCEMENTS

ELECTION OF OFFICERS

SWEARING IN OF OFFICERS 

DISCHARGE COMMITTEES

SOLIDARITY FOREVER 

ADJOURNMENT                  

NEW EXECUTIVE BOARD MEETS

            Time:              Upon Adjournment of Convention

            Place:              Live Oak Room